Magiczna tkanina prosto z pól. O właściwościach lnu.

Len jest tkaniną znaną od wieków. Ponoć się go kocha alb nienawidzi. Jeśli czytasz ten artykuł, to podejrzewam, że jesteś w tej pierwszej grupie. Zatem witaj w klubie!

Co sprawia, że len to taka wyjątkowa tkanina:

  1. Wytrzymałość – idealny dla tych, co lubią czasem zejść z wytyczonego szlaku. Innymi słowy len dużo zniesie, nie rozedrze się przy pierwszym lepszym zahaczeniu. Nie ma tendencji do pękania na szwach, zaciągnięć. Naprawdę dużo nam wybaczy.
  2. Idealny na lato – latem uwielbiamy chłodzić się woda z dodatkiem mięty, ma ona w sobie coś niezwykle orzeźwiającego. Dokładnie tak samo działa lniana tkanina na naszą skórę. Len wchłania o wiele więcej wilgoci niż bawełna, sprawia, że czujemy przyjemny chłód nawet podczas ogromnych upałów. To właśnie dlatego jest chętnie użytkowany w krajach, w których upały są nie do zniesienia. Dodatkowo len nie przepuszcza szkodliwych promieni UV.
  3. Dla alergików – tkanina lniana nie uczula, nie wywołuje podrażnień skóry. ma właściwości antyalergiczne. Nie musimy obawiać się niepowołanych reakcji naszego ciała.
  4. Eco friendly – tkanina lniana bez domieszek innych materiałów jest przyjazna środowisku, ze względu na swoją biodegradowalność. Nosząc len, nie przyczyniamy się do zaśmiecania świata.
  5. Prosty w użytkowaniu – 100% tkanina lniana nie mechaci się, jest odporna na temperatury.
  6. Dla kreatywnych – tkanina lniana doskonale się sprawdza w rękodziele, a głównie w haftowaniu. Struktura tkaniny ułatwia pracę osobą początkującym.

Czy tkanina lniana się gniecie? Oczywiście. Włókna nie są sprężyste, co powoduje, że dość szybko tworzą się zagniecenia. Jest to definitywnie urokiem tej tkaniny. Jeśli zależy nam jednak na nieco mniejszych zagniecenia, wybierzmy len z domieszką bawełny czy wiskozy. Efekt będzie mniejszy.

w górę